castellano |  català |  galego |  euskara |  portugués |  italiano |  english |  RSS
Accedir






 



De 14 a 17 anys: PLA DE CAMPANYA 2012

 

Quan una professora entra a classe fent piruetes no et quedes pas indiferent; de fet, pot ser que ho recordis tota la vida... i aquest és l’objectiu de qualsevol campanya de sensibilització.

Amb l’ajuda de la Gina Abertini –la protagonista de la nostra història- treballarem en l’elaboració d’una gran campanya de sensibilització. El tema: la injustícia alimentaria. Pressupost: 0. Públic objectiu: el nostre entorn més proper.

Per fer una campanya de sensibilització haurem d’analitzar la situació i la problemàtica, entendre el nostre entorn, definir bé els nostres objectius i, sobretot, posar en marxa tota la nostra capacitat creativa. Compartir les nostres idees amb nois i noies d’altres centres i d’altres països a la plataforma telemàtica, serà clau per unir esforços i aconseguir un gran impacte.

 

Objectius

  • Treballar el concepte de drets bàsics, en especial el dret a l’alimentació.
  • Conscienciar els nens i nenes de les desigualtats que hi ha al món a nivell alimentari, i analitzar per què es produeixen.
  • Reflexionar sobre els nostres hàbits respecte a l’alimentació.
  • Fomentar l’anàlisi, la reflexió i l’acció davant una situació injusta.
  •  

 

Continguts

Aquesta proposta didàctica permet treballar una part o tots els continguts que presentem, segons  la disponibilitat i l’organització de la feina de cada docent/grup (temps presencial de classes, assignació de tasques, divisió en grups, interès i motivació, etc.):

  • Reconeixement dels drets i les necessitats bàsiques d’alimentació.
  • Presa de consciència sobre la injustícia alimentària i sobre la història de la fam al món.
  • Coneixement de sistemes de producció sustentables i la provinença dels nostres aliments.
  • Identificació i anàlisi de les causes de la injustícia alimentària.
  • Reflexionar sobre l’accés als recursos.
  • Manifestació d’actituds de cooperació i de solidaritat davant els problemes i les necessitats dels altres.
  • Presa de contacte amb estratègies d’elaboració de campanyes de sensibilitat.
  • Desenvolupament de la capacitat d’expressió d’opinions i de judicis de manera assertiva.
  • Pràctica del consens en la presa de decisions.
  • Desenvolupament de la capacitat de síntesi i abstracció.

Competències bàsiques

  • Comunicativa i lingüística.
  • Artística i cultural.
  • Aprendre a aprendre
  • Coneixement i interacció amb el món físic.
  • Social i ciutadana.
  • Tractament de la informació i de la competència digital.

 

espais © 2011/12 conectandomundos.org